Otomasyon Bakımı

Akaryakıt istasyonlarındaki tank otomasyon sisteminin kontrolü ve sistemin çalışırlığının sağlanması için yılda bir kez bakım yapılmaktadır. Yapılan bakım ve kontroller aşağıda detaylandırılmıştır:

●   Probe Tank ve Riser bağlantıları kontrol edilecek, gereken durumlarda arızalar giderilip yeni ürün montajı yapılacaktır.

●    Kablo bağlantılarının kontrolü, gereken bağlantı rekorlarının yenilenmesi.

●    PLLD’nin açık ve görevini yerine getirir durumda olduğu kontrol edilecektir, PLLD ve PLLD bağlantılarının kontrolü yapılacaktır.

●    ATG kontrol ünitesinin açılacak ve temizlenecektir, tozdan arındırılacaktır.

●    ATG Printer bakım ve kontrolü yapılacaktır varsa problemler giderilecektir.

●    Printer arızalı ise değişim maliyeti bayiye fatura edilecektir, mukavemet olması durumunda dağıtım şirketine fatura edilecektir.

●    ATG kontrol ünitesi ile probe arasındaki bağlantı kabloları kontrol edilecektir varsa bağlantı problemleri giderilecektir

●    ATG kontrol ünitesinin UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) bağlı olup olmadığı kontrol ve test edilecektir, bağlı değil ise gerekli bağlantılar tesis edilecektir.

●    ATG RS 232, DIMS ve TCP/IP kartları kontrol edilecektir. Bozuk ve çalışmayan kartlar dağıtım şirketinin stoklarından yenileriyle değiştirilecektir. Stokta 10 adet karta düşülmesi durumunda BP’ye bilgi verilecektir.

●    ATG Versiyon ve set-up kontrolü yapılacaktır. Daha önce montajı yapılmış olanlar dahil olmak üzere tüm ATG’lerde en son versiyonun olması sağlanacaktır.

●    ATG ile Turpak otomasyon sistemi arasındaki RS 232 ve DIMS kart bağlantılarının kontrol edilerek kabloların hasarsız olduğu ve sağlam bir şekilde bağlanmış olduğu teyid edilecektir. Sorunlu olan bağlantılardaki problemler giderilecektir.

●    ATG cihazının TCP/IP kartı üzerinden ve router bağlantısı ile iletişim sağladığı kontrol ve teyid edilecektir. Bağlantı problemi tespit edilmesi durumunda, cihaz veya bağlantıdan kaynaklanan arızalar giderilecektir. Bozuk ve çalışmayan TCP/IP kartları dağıtım şirketinin stoklarından yenileriyle değiştirilecektir.

●    Problar ile ATG konsolu arasındaki kablo borularındaki izolasyonlar kontrol edilecektir. İzolasyonu uygun olmayan tüm noktalar Polywater köpük ile izole edilecektir.

●    ATG kalibrasyon tabloları kontrol edilip doğruluğu teyid edilecektir. Kalibrasyon problemi tespit edilen istasyonlarda yeni otomatik kalibrasyon başlatılacak veya kalibrasyon yenilenecektir.

●    ATG cihazında bulunan kalibrasyon bilgileri ile tank üstü ürün etiketlerinin birbirini doğrulayıp doğrulamadığını check edilecek.